Kuidas valida beebile esimest kandelina

Oled plaaninud oma beebit kandelinas kanda kuid ei tea kuidas seda valida ning teemat uurides on küsimusi rohkem juurde tulnud kui vastuseid. 

Kas trikoolina või kootud lina? Mis neil üldse vahet on? Mis on nende plussid ja miinused? Kui pikk peaks esimene lina olema ja kui paksu lina eelistada.

Siin kiire ülevaade algajale lapsekandjale. 
Kui hakkad lina valima ja beebi pole veel sündinud, siis on sul mõistlik valida kootud lina. Juhul kui beebi peaks sündima pisemana (alla 3kg) siis on sul kohe kandmisvahend olemas, sest trikoolinas sa alla 3kg beebit kanda ei saa. 

Kui beebi on sündinud ja juba piisavalt suur, siis võid valida ka esimeseks linaks trikoolina. Trikoolinad on müügis nn baaspikkustena - S-L suurusele 4.6m ja suuremale 5.4m. Osad firmad ainult pikemaid linu teevadki, trikoolina puhul võid vabalt võtta suurus 7 lina, teed lihtsalt sidudes enda ümber lisatiiru enne topeltsõlme.

Arvesta, et 100% puuvillane trikoolina hingab paremini ja toetab kauem.  Mugavuspiir läheb puuvillase trikoolina puhul ca 9kg juures. Kui oled hankinud trikoolina kus on sees ka elastaan ehk kumm, siis on see lina loogiliselt umbsem, sest kumm ei hinga. Lisaks toetab see vähem ja enamjaolt jookseb see mugavuspiir kandja jaoks seal lapse 6-7kg juures. 

Trikoolina eelis kootud lina ees on see, et siduse saab kohe lõpuni valmis teha. Seod paika, lõpetad topeltsõlmega ja see võib sul hommikust õhtuni ümber olla. Laps saab käia linas ja linast väljas, ilma, et sa lina vahepeal uuesti nullist siduma peaks. 

Kindlasti on trikoolina palavam kui kootud lina ja suvel ning soojas kodus mitte kõige parem variant. Arvesta, et kootud lina põhisiduse puhul on lapsel selja taga 1 kiht lina vs trikoolina puhul peavad kõik kihid olema kindlasti laiali tõmmatud ja seega lapse selja taga 3 kihti umbsemat kangast. Sügis-talv-kevad hooajal pole eesti kliimas väga vahet, kui toas ka normaalne temperatuur. Suvel võib see päris ebameeldiv olla. 

Kootud lina pikkus tuleb sul valida kandja järgi. Me nimetame seda baaslinaks, mis näitab lihtsalt, et selle linaga saad sa ära teha esimese põhisiduse ehk FWCC. 
Kui kannad riidesuurust S-L, siis on su baaslina 4.6m ehk suurus 6. Kui su riidesuurus on pigem XS-S; sad rahulikult valida ka 4.2m lina ehk suurus 5 pika lina. Üks suurus suurem võib see lina alati olla, kuna valik on ses suuruses lihtsalt suurem. Selleks, et pärast sõlme, lina sabad liiga pikad ei oleks, selleks saad sabad lihtsalt beebi pepu alla sõlme siduda. Kui su riidesuurus on suurem kui L ehk XL, XXL jne, või sul on suur büst või su elukaaslane on suurte turskete õlgadega, siis on vb sul mõistlik valida suurem lina ehk 5.2m pikk lina ehk suurus 7. 

Lina valides on oluline aspekt ka lina tihedus. See on poes linadel ära toodud numbriga enne g/m2. Beebi esimene lina võiks jääda alla 240 g/m2, siis on kindel, et see pole liiga paks lina ja seda lina kokku surudes mahub see ilusti ka pisikese beebi põlveõndlasse. Tihedam ehk paksem lina on väikelapse kandmiseks parem, kui sa raske lapse paned liiga õhukesse linasse, siis soonib see sulle õlgade pealt sisse ja ei toeta pehmelt ja mõnusalt. 

Lisaks lina pikkusele ja tihedusele jälgi kindlasti lina koostist. Pisikese beebiga on lina vb tihemini vaja pesta, siis on parem kui lina on kergesti hooldatav. Sa tahad lina, mida saab soovi korral pesumasinasse visata ja endale mugavalt ja täpselt enda võimaluste piires kuivatada - on sul siis kuivatamiseks pesurest, radiaator, pesunöör või pehme programmiga kuivati...
Siidikiud on lina see mõnus ja teeb lina luksuslikuks ja pehmeks ning reguleerib sinu ja beebi kehatemperatuuri aga vb on sul vaja lina iganädalaselt (või isegi tihemini) pesta ja siis pead sa tegema seda pea 5m kangaga käsitsi ja kuivatama seda tasapinnal, mis osutab väga kähku tüütuks. 
Päris esimeseks linaks on seega vb lihtsam võtta mõni puuvillane või nt puuvilla ja bambuse segu lina. Bambuskiud on jahe kiud, reguleerib kehatemperatuuri ja palavas toas või kuumal suvel on see väga mõnus. Linane kiud on ka suveks hea ja jahe kiud aga väga harva on linane lina uuena ostes juba pehme ja ei vaja sissetöötamist. Tihemini juhtub see, et linane kiud on uue lina sees nii kange, et selle lina võib pakist võttes toanurka püsti seisma panna. Enne pisema beebiga selle kasutamist vajab see seega rohkelt sissetöötamist (pesemist, kuivatamist, triikimist, mudimist, rullimist, otsas istumist jne jne jne). 

Kootud linad lähevad kasutades pehmemaks, enne beebi sündi võiks hangitud lina paar korda läbi pesta ja triikida, et see nn "poe kangus" eemaldada. Pesuks kasuta sama pesuvahendit, millega pesed oma beebi pesu - parfüümita, pesupehmendajata, optiliste valgendajateta. Ära kasuta pesuloputusvahendit! Geel on parem kui pulber, sest pulbriosakesed võivad jääda lina kiudude vahele ja neid on sealt keerulisem ära ka loputada. 

Trikoolinade puhul ära liiga kuuma veega pese, jälgi alati lina enda pesujuhendeid. Pesuvahend sama, mis üleval kootud lina puhul toodud. Järelturul liigub palju valesti pestud trikoolinu, mille servad lokivad,  mis venimise asemel krudisevad ja ei toeta seega normaalselt.

Järgmine
EMA ja PERELA loengusari

Vastused puuduvad

Email again: